Cazul #VictoriaBank: Din cauza plasărilor interbancare, statul a pierdut cca 3 mlrd de lei. Nu facem nimic împotriva investitorilor. Acei investitori de la VB au știut că acele acțiuni sunt toxice și în bancă sunt probleme. Oricum au cumpărat instituția bancară. (...) Dacă se va dovedi că statul a fost prejudiciat, hârtiile de valoare vor fi confiscate. Au mai fost și alte bănci implicate. Însă acestea și-au plasat banii în limitele normativelor. Iar garanțiile luate le-au întors statului. Celelalte 2 bănci nu vor fi investigate. Aici e vorba de permisiune oferită de conducerea BNM