☎️ „Ordinul de onoare” pentru ministra Dumbrăveanu și „Ordinul Republicii” pentru socialistul Vladimir Țurcan de la Curtea Constituțională Bravo! 🤦♂️ Printre cei decorați se numără și directori de liceee și academicieni, care cu siguranță merită aprecierea: 3 septembrie 2020, 12:53
🕹 Hooooray! Deși ocupam printre primele locuri în Europa la capitolul infectați cu coronavirus, președinția a decis: 3 septembrie 2020, 12:53 sursa: tv8.md ↗ Sursă 🔗 Link
💡 „Ordinul Republicii” a fost acordat următorilor: Valeriu Chițan - președinte al Comisiei Naționale a Pieței Financiare; Valeriu Jereghi - scenarist și regizor; Eugeniu Știrbu - director al Filialei din Chișinău a Institutului Internațional de Monitorizare a Dezvoltării Democrației, Parlamentarismului și Respectării Drepturilor Electorale ale Cetățenilor Statelor Membre ale CSI; Vladimir Țurcan - judecător la Curtea Constituțională 3 septembrie 2020, 12:53 🔗 Link
⏰ Cu „Ordinul de Onoare” au fost decorați Corina Călugăru - Ambasador, Reprezentant Permanent al Republicii Moldova pe lângă Consiliul Europei; Gheorghe Costachi - cercetător științific principal la Institutul de Cercetări Juridice, Politice și Sociologice; Leonid Culiuc - academician, șef de laborator la Institutul de Fizică Aplicată; Viorica Dumbrăveanu - ministru al Sănătății, Muncii și Protecției Sociale; Diana Scobioală - director al Institutului Național de Justiție 3 septembrie 2020, 12:53 🔗 Link
🔦 Cu Ordinul „Gloria Muncii” au fost distinși: Victor Ambroci - director al Liceului Teoretic „Spiru Haret”; Doina Bejenaru - șef de secție la Spitalul Clinic Municipal „Sfânta Treime”; Maria Creminscaia - secretar al Comisiei pentru protecția socială, ocrotirea familiei, mamei și copilului a Consiliului Societății Civile pe lângă Președintele Republicii Moldova; Vladimir Crivciun - consilier al vicepreședintelui Consiliului de Administrație al Societății pe Acțiuni „Moldovagaz”; Iurie Ghervas - procuror în Procuratura Generală; Valeriu Lupașcu - președinte al Centrului de Arhitectură și Design; Adrian Mircos - procuror-șef al Direcției urmărire penală și criminalistică a Procuraturii Generale; Ala Nichitcenko - membru al Prezidiului Comunității Ucrainene din Republica Moldova; Leonid Oleinicenco - președinte al Federației Moldovenești de Fotbal; Boris Stamati - șef de secție la Spitalul Clinic Municipal „Sfânta Treime”; Natalia Suceveanu - șefă a Centrului de armonizare a legislației din cadrul Cancelariei de Stat; Ludmila Șișcanu - director al Liceului Teoretic „Olimp”, orașul Sângerei; Grigore Vasilachi - director al Liceului Teoretic „Mircea Eliade” 3 septembrie 2020, 12:53 🔗 Link