Ar fi interesant să ne spună cum s-a întâmplat că delegația României de la OSCE i s-a părut cel mai mare dușman.

Vă mai spun ceva. Când eram ambasador la București, mi s-a solicitat de la el informații și explicații: De ce am evitat participarea la o acțiune a Ambasadei Rusiei la București, la o acțiune dedicată zilei de 23 februarie. Mi s-a părut șocant acest lucru. Acest individ era profund revoltat că nu am participat".