În #Belarus forțele pro-guvernare își continuă ofensiva de intimidare a protestatarilor.
Sunt deschise dosare penale tuturor celor care nu respectă puterea centrală. Azi Procuratura a anunțat un dosar penal pe numele celor care formează Consiliul de Coordonare al protestelor, format din reprezentanți ai opoziției.
Pe străzi circulă mașini care afișează ostentativ dreapelul oficial, un elicopter zboară deasupra Minsk-ului la fel, fluturând simbolica de stat. În schimb, oamenii care aleg să-și imprime drapelul schimbării, alb-roșu, sunt intimidați sau chiar li se vandalizează mașinile / sparg pneurile.
Din aceeași ediție
PLDM insistă cu ideea sa
Critică PAS, dar laudă Platforma DA - „Un candidat desemnat încă nu înseamnă un candidat înregistrat”.
Vicol răsuflă mai ușurat
DOC/ Nicolae Vicol, fostul șef al Fiscului, poate reveni în R. Moldova. Instanța de judecată i-a revocat măsura preventivă.
Primarul Capitalei, pe Facebook e la muncă, în realitate - la odihnă
Primarul capitalei, Ion Ceban a plecat în vacanță peste hotare cu familia. Reacția primăriei: „Este mereu conectat la toate subiectele”.
Scandal la Consiliul Raional Fălești
Președintele raionului a contramandat o ședință din cauza „tentativelor de corupere a consilierilor”. Acesta urma să fie demis la ședință.