În #Belarus forțele pro-guvernare își continuă ofensiva de intimidare a protestatarilor.

Sunt deschise dosare penale tuturor celor care nu respectă puterea centrală. Azi Procuratura a anunțat un dosar penal pe numele celor care formează Consiliul de Coordonare al protestelor, format din reprezentanți ai opoziției.

Pe străzi circulă mașini care afișează ostentativ dreapelul oficial, un elicopter zboară deasupra Minsk-ului la fel, fluturând simbolica de stat. În schimb, oamenii care aleg să-și imprime drapelul schimbării, alb-roșu, sunt intimidați sau chiar li se vandalizează mașinile / sparg pneurile.