3️⃣ Primele certuri între protestatari: Nu este exclus că, rușii controlau o aripă a protestelor și, după discuția lui Putin cu Lukașenko, ultimul ar fi fost de acord să facă concesii mari. În urma discuției, foarte curios, însă aseară au apărut primele certuri între cei care protestează, din cauza a diferite păreri despre cum și unde trebuie să se organizeze manifestațiile. Au apărut voluntarii :) Redacția NEXTA chiar anunțase că după negocierile dintre grupuri se va anunța o poziție comună.
4️⃣ Mașina administrativă și media de stat lucrează în favoarea lui Lukașenko. Deci, timpul joacă în defavoarea opoziției condusă de Tihanovskaya.
Din aceeași ediție
Deconectarea periodică a Internetului. Regimul Lukașenko a înțeles că unul dintre marii adversari ai săi este Internetul. Așa că îl deconectează periodic. Există căi de ocolire a blocajului, însă o mare parte a populației nu are acces la informația plasată pe grupuri de mesagerie privată
Azi, la marile întreprinderi nu au mai ieșit la protest atât de mulți oameni ca în zilele trecute. Lukașenko merge la fiecare și le promite salarii mai mari, decorează forțele de ordine, dă afară șefii de instituții care nu s-au subordonat, demotivându-i și pe ceilalți. Chiar mai mult, Alexandr Lukașenko a început să-și mobilizeze propriul electorat, unii probabil amenințați, și îi cheamă la manifestații pro-guvernare. În Gomel, spre exemplu, al doilea cel mai mare oraș din Belarus, azi în centrul orașului a fost organizată o manifestație în susținerea președintelui în exercițiu
Concluzia: Deși părea că jocurile sunt făcute, (posibil și după discuția cu Putin) Vestul este pe cale să piardă (iar) în Belarus. Indiferent că rămâne sau nu Batiko la putere. Urmărim desfășurarea evenimentelor din următoarele zile. E curios cum va reacționa, totuși, UE?!
Foto: Gomel, miting pro-guvernamental.