Numai Batiko nu înțelege ce se întâmplă. Acesta a făcut o ședință azi și a difuzat pe Belarusi1 un mesaj în care îi îndeamnă pe oameni să se întoarcă la muncă: MTZ, MAZ, nu o să faceți azi 10 tractoare, mâine germanii și americanii le vor aduce pe ale lor. Dacă ne oprim, nu mai reușim să ne promovăm produsele, pierdem cota de piață. Trebuie să le explicăm asta oamenilor. Vreți să protestați, protestați. Vreți să lucrați, lucrați. Eu am alți oameni care vor să lucreze, ei vor fi plătiți. (...) Pe stradă se poate de umblat, dar acolo bani nu dau. Vor da 2 zile, dar după asta nu vor mai fi. Ce vor face atunci?"
....Dramatice evenimente, totuși, pentru Belarus... Unii poate nu vor înțelege ce spun, dar cam așa va fi: #Lukașenko trebuie să plece și o să plece, ca Ceaușescu sau ca Ianukovici, dar belarușii, așteptând aceste schimbări (peremen) pe care le cer, ar fi bine să se pregătească de mari dezamăgiri. Ei sunt exact în situația noastră din 2009 🤦♂️ Eh... istoria asta...
Pe rețelele sociale și canalul NEXTA, care are deja cca 1,9 mln de abonați, circulă chemarea la un miting național, care se va desfășura duminică în centrul Minskului. Nu-i exclus Belarusul să vadă una dintre cele mai mari manifestații din istorie.
Azi la majoritatea întreprinderilor mari din țară muncitorii au ieșit să protesteze, cerând alegeri libere și plecarea lui Lukașenko. Premierul țării a fost azi în vizită la МТЗ pentru a încerca să-i ogoiască pe cei 16 mii de muncitor (nu au participat toți), însă aceștia nu au dorit să discute cu el fără prezența presei, plecând rând pe rând de la întâlnire.