Din aceeași ediție
O "furtună" la Marea Neagră?
Pentru că e vineri, o zi poate mai relaxantă, vă propun să vedeți o analiză interesantă și documentată despre Ucraina. Laurențiu Hadîrcă, Magistru în drept, cu specializare dreptul internațional public, a publicat un text despre problema tot mai mare a lipsei apei din Crimeea. Potrivit lui, acesta este un factor important care ar putea duce la o nouă escaladare a conflictului dintre Ucraina și Rusia.
După anexarea ilegală a Crimeii de către Federația Rusă în 2014, Ucraina a sistat livrările de apă către peninsulă (cca 85% din total), pe motiv că este imposibil de diferențiat apa livrată care urmează a fi folosită de bazele militare ale forței de ocupație.(...) Crimeea s-a confruntat cu secetă cronică timp de mai bine de un deceniu, iar în această primăvară-vară, această problemă cronică s-a acutizat considerabil. În luna aprilie, rezervorul de apă de la Frontove avea doar 4.2% din capacitatea sa totală de apă; rezervorul de la Bakhchysaray – 22.9%; cel de la Simferopol – 29%; iar cel de la Chernorechye, care alimentează Sevastopolul – 51%.6 O soluție pentru ruși ar fi construcția unei conducte de apă din regiunea rusă Kubani, care însă și ea a fost afectată recent de secetă, plus ar implica și niște dificultăți logistice considerabile
Informația cu privire la intenție este într-un fel confirmată și de serviciile speciale ucrainești, care l-au făcut pe purătorul de cuvânt al lui Vladimir Putin să facă declarații și să nege orice intenție
Una e clar: Rușii sunt activi în regiunea Mării Negre. Și nu în zadar.
*
Cât de serioasă e problem cu referire la sursa de apă în Crimeea puteți vedea aici
#Crimeea