Cel mai mare avantaj în cazul unor parlamentare anticipate: Vom scăpa de partidele oligarhice. Eu văd 2 opțiuni: ori Parlamentul nu mai adopta nicio hotarare timp de 3 luni până în toamnă, ori Guvernul este demis/își dă demisia. După prezidențiale, președintele, în decembrie, semnează decretul de dizolvare a Legislativului și în primăvara organizăm anticipate. Pentru asta avem nevoie de dialog între PSRM, PD, DA și PAS.