Din aceeași ediție
PSRM, despre moțiunea opoziției: Nici ei nu se pot înțelege cum să împartă blana ursului din pădure. O capcană a oligarhilor
Reniță sesizează PG și cere tragerea la răspundere a lui Vlad Batrâncea și Grigore Novac, care ar fi încercat să îl compromită, făcând un denunț fals pe numele său. Cei doi deputați ar fi cerut PG să verifice niște informații potrivit cărora Reniță ar comis ilegalități atunci când a fost ambasador al R. Moldova în România
Piruetele lui Cavcaliuc
De ce poliția a intervenit la manifestațiile opoziției, dar a ignorat protestele PDM din iunie 2019? Aici bâlbâiala dlui Cavcaliuc.
Graba pentru un loc la CEDO
Litvinenco spune că guvernarea PSRM-PD grăbește un concurs pentru a desemna un judecător din partea Moldovei la CEDO: Care este rostul să finalizezi concursul pentru alegerea a 3 candidați în luna septembrie a anului curent (cu 15 luni înainte de expirarea mandatului)? Numai nu-mi ziceți că e vorba de mare ”planificare strategică” în cadrul guvernării actuale. Bineînțeles că e dorința cuiva de a-și promova de pe acum un om ”de-al casei” la CtEDO. Adică un om apropiat de Dodon și PSRM.