Acum câteva luni circulau niște zvonuri prin Chișinău că Plahotniuc a pierdut urma unor bani din Dubai. Iată ce informație apare azi în presă, drept confirmare: Soția lui Plahotniuc se judecă în Cipru pentru dreptul de proprietate asupra unui iaht și a unui imobil din Spania. Potrivit mondaq.com, doamna Chilidescu, care era rezidentă în Statele Unite ale Americii, a dat în judecată doi cetățeni români, rezidenți din Dubai, pentru că ar fi încercat împreună cu alte persoane fizice și juridice, șase la număr, de a o priva în mod fraudulos de bunurile sale, un iaht și o proprietate spaniolă.

În afară de cei doi cetățeni români, Chilidescu a acționat în judecată o companie din Spania, o companie din Cipru, un rezident cipriot, o companie înregistrată în Hong Kong și o companie înregistrată în Seychelles.

(... )Potrivit avocaților, problema din această procedură a fost finalizarea sau anularea ordinelor emise care au dus la înghețarea unor conturi în Emiratele Arabe de peste 62 milioane de euro, precum și emiterea sau respingerea celorlalte ordine solicitate. Mai exact, Childescu a solicitat următoarele hotărâri declarative:

Judecătorii din Cipru au respins solicitările lui Childescu.