Din aceeași ediție
Apropo de desfacerea contractului cu Avia Invest. E clar, aceasta firmă e subiectivă când spune că daunele pe care ar putea să le plătească Guvernul ajung la 900 mln de dolari SUA. Dar, ceea ce e cu adevărat interesant este că și fost ministră a Justiției susține că acest scenariu e unul real. Deci, nu sunt vorbe în vânt. Mă întreb, atunci, care e viziunea Guvernului când a decis să meargă pe acest drum?
Dacă ne amintim bine, guvernarea blocului ACUM, mai exact - Guvernul Sandu și ministra justiției de atunci a respins un asemenea scenariu, tocmai din aceste motive - șanse mari pentru ca Moldova să piardă în arbitraj
Olesea Stamate chiar și-a reiterat poziția pe facebook: Aceasta spune că procedura de concesionare a aeroportului a fost fraudată grav, însă modul cum acționează guvernarea lui Dodon ar putea duce la încă 1 miliard de dolari pierdut de Moldova
Olesea Stamate: __Astfel, acțiunea APP nu face decât să pună gaz pe foc în cauza arbitrală, și să scadă șansele țării noastre să evite achitarea unei despăgubiri aproape egale cu miliardul furat din sistemul bancar. Dodon se joacă de-a justiția, iar noi riscăm să achităm încă un miliard în cîțiva ani
Curios, totuși, ce plan are în cap premierul Chicu: Vreun as puternic în mânecă, sau vorbim doar de răzbunare și războială cu oponenții politici, care se va solda cu un proces internațional pierdut de buzunarele noastre.