Se pare că o decizie a Curții Constituționale (jumătate din delegați politici) au luat o decizie strâmbă. În aprilie 2020, CC a decis următoarele:
1. Guvernul este obligat să-și asume răspunderea în fața Parlamentului (deci să fie prezent)
2. Guvernul este obligat să asigure cvorumul de 51 deputați.
Din aceeași ediție
Ce s-a întâmplat la noi ieri? Guvernul a venit a 3-a oară în Legislativ și nu a putut asigura cvorumul. Ioniță remarcă că în Moldova s-a deschis o nouă cale: Asumarea de Răspundere nici nu trece, nici nu cade – Parlamentul ignora Guvernul și-i spune să-și caute de treabă
Alexandru Tănase:
CC a făcut o gafă: Aceasta a pus declanșarea acestui mecanism în dependență de capacitatea Guvernului de a asigura cvorumul în (!) Parlament. Un guvern care nu are 51 voturi nu va putea asigura niciodată cvorumul, iar un guvern care are peste 51 voturi nu mai are nevoie de angajare de răspundere, pentru ca are sprijin parlamentar. Astfel, decizia CCM a blocat o întreaga instituie constituțională.
Și acest circ va continua: Premierul Ion Chicu a declarat aseară la TV că îi așteaptă pe deputați joi iar în Parlament
Așa și trăim 🤦♂️