Igor Dodon anunță că a reușit să obțină de la ruși reînceperea negocierilor pe subiectul creditului de 200 mln de Euro. Ei, așa se poate și campania electorală de început 😀
Iată ce mai spune că a discutat PE SCURT cu Putin, dar pe lung - cu Kozak:
Creditul de 200 mln Euro
Moldova și Rusia vor relua negocierile privind acordarea împrumutului de 200 de milioane de euro pentru susținerea economiei moldovenești. În zilele următoare, guvernele celor două state vor conveni asupra procedurilor ce urmează a fi întreprinse în această direcție.
Taxe vamale
Federația Rusă a acceptat să prelungească înlesnirile pentru livrările fără taxe vamale a mărfurilor moldovenești. Aceasta înseamnă că începâmd cu 1 iulie curent, fructele, legumele, conservele și produsele vinicole din Moldova vor fi livrate pe piața rusă fără taxe vamale, ceea ce va permite producătorilor moldoveni să economisească cel puțin 20-25 de milioane de euro pe an.
Motorină pentru agricultură
Rusia va analiza posibilitatea de a oferi asistență umanitară sub formă de combustibil diesel, pentru întreprinderile agricole care au suferit în urma secetei fără precedent, din anul curent.