Ce a vorbit Reniță la conferința de la ora 10.15: Igor Dodon, Dumitru Diacov și Pavel Filip împart între ei funcțiile de ambasadori. „Triste lucruri se întâmplă cu diplomația moldovenească. Popov va reveni la Viena, cu ajutorul lui Diacov, după ce a avut un comportament impardonabil în raport cu diplomații români (...) Filip lobează candidatura lui Andrei Galbur la funcția de ambasador în Suedia și prin cumul în Norvegia și Finlanda”