„Au fost patru ani de luptă pentru surpaviețuire, împotrivire față de regimul lui Plahotniuc, nu a fost ușor. Mă voi ocupa ca în această țară să nu se mai întâmple așa ceva.
Nu mă voi implica în politică. Scopul meu este restabilirea dreptății, întoarcerea banilor furați, dar și curțarea țării de elemetele plahotniuciste. Lupta cu Plahotniuc. Peste tot. Pe toate dimensiunile puterii, societății și instituțiilor publice”, a declarat Platon imediat ce a părăsit penitenciarul.