Maia Sandu critică dur politicile Guvernului de luptă cu pandemia, care s-au soldat ieri cu o explozie de infectări. Sursa spune că responsabilii trebuie demiși: Președintele, Prim-ministrul sau măcar Ministrul Sănătății trebuiau să-și dea demult demisia! Când nu te descurci, pleci! Când numărul de decese și îmbolnăviri crește din cauza acțiunilor tale, te oprești! (...) Evident, soluțiile politice sunt clare – să dăm jos guvernul și să punem altul în loc, însă până reușim să facem asta, trebuie să acționăm, ca să nu pierdem timp prețios. Acum este urgent ca întreaga societate să se mobilizeze pentru a găsi soluții