Liderul DA a spus că va candida la prezidențiale pentru că consideră că Platforma DA este cea mai îndreptățită să se bată pentru această funcție. „Noi am fost cei care am obținut dreptul de a alege direct președintele, nu în Parlament direct de anumite grupări”