Dacă acceptăm această idee, atunci se explică și (slivul) dezvăluirea de azi trimisă presei. Autorul anonim sugerează că fosta guvernare democrată, în frunte cu fostul premier Filip, ar fi pregătit preluarea clădirea consulatului Moldovei din Odessa, care ar valora cc 4 mln de dolari SUA. Nu s-a mai întâmplat acest lucru pentru că, în iunie 2019, democrații au pierdut puterea, iar "proiectul" a rămas în aer