Ruxanda Glavan, trecută de la PD la Pro Moldova, critică dur autoritățile. Aceasta spune că la Spitalul Municipal “Sfânta Treime” din Chișinău, estimativ 80 la sută din lucrătorii medicali sunt sau au fost infectați cu noul coronavirus: "Două doctorițe de acolo m-au sesizat despre nedreptatea cu care se confruntă: au probe clare ca sunt infectate cu Covid-19, însă medicul de familie, conducându-se de protocolul ministerial, nu le include în ordinul cu medicii infectați. Motivul e simplu, medicii de familie se conduc de protocolul, care spune că este necesar obligatoriu rezultat pozitiv care a detectat virusul la PCR. Asta chiar dacă infecționistul a stabilit o pneumonie provocată de Covid si confirmată prin prezența anticorpilor"