Maia Sandu spune că Dodon și-a promovat omul azi la șefia Consiliului Superior al Magistraturii: „Apucăturile “plahotniuciste” ale lui Igor Dodon iau amploare. De 11 luni se chinuie să preia controlul asupra Consiliului Superior al Magistraturii și, în sfârșit, l-a pălit norocul. Astăzi, printr-o procedură contrară legii, Igor Dodon a reușit să-l promoveze pe judecătorul Anatolie Pahopol în funcția de membru și chiar președinte interimar al Consiliului Superior al Magistraturii