Din aceeași ediție
Ministra Sănătății a anunțat că pandemia nu s-a terminat și ca majoritatea restricțiilor se păstrează până la sfârșitul lunii mai:
- se vor purta măști în încăperi și transport,
- se interzice frecventarea locurilor de joaca și a terenurilor de sport,
- se permite deschiderea frizeriilor cu acces limitat,
- se permit operații de o zi cu risc anestezic scăzut în instituțiile medicale,
- rămân închise piețele din Chișinău și Bălți,
- activitatea HoReCa rămâne interzisa pana la 31 Mai,
- maxim 50 de persoane pot participa la acțiuni publice,
- grupuri în public de maxim 3 persoane,
- În zilele de sâmbătă și duminică în Chișinău și Balti va fi sistat transportul Municipal.