Din aceeași ediție
Să vorbim puțin despre frauda bancară. Probabil ați observat în ultima perioadă schimbarea de optică a autorităților cu privire la cine s-ar face responsabili de furtul miliardului. Până acum s-a operat cu nume de politicieni concrete. Deja știți și despre dosarele din judecată pe numele lor. Aș vrea să accentuez câteva mesaje interesante lansate de autorități, importante pentru modul de a înțelege lucrurile:
Aceeași linie a fost continuată și de președinte. Igor Dodon a spus ieri după ședința Consiliului Suprem de Securitate că firma de investigații Kroll a fost special adusă în ecuație, pentru a distrage atenția, iar BNM, în loc să investigheze frauda bancară - s-a ocupat cu altceva. Președintele a mai spus că, se fac responsabili de delapidarea bancară și cei din comitetul de stabilitate financiară de la acea vreme, oamenii care ar fi pregătit documental/legea organizarea schemei
Atunci cum să înțelegem asta? Viorel Chetraru avea dreptate când spunea în 2015 că raportul Kroll e beletristică? Că Ilan Șor are dreptate (evident nu totală), cel puțin în partea unde spune c BNM a [impus celor trei bănci garanția de stat de 13,3 miliarde lei, pentru a o delapida ulterior?
Dacă tot se îndreaptă tunurile către BNM, logic, acum apare o altă întrebare la care autoritățile trebuie să afle răspunsul: Cine "a dat ordine" în cadrul BNM și cine sunt executorii. În cazul care această investigație o să ajungă la un bun sfârșit și se adeverește că BNM a fost principalul actor - o să devenim iar "vedete" în presa internațională. Deja îmi imaginez și cum vor arăta titlurile - cetățeni jefuiți de propria bancă națională
P.S. Apropo, când vorbim de comitetul de stabilitate financiară al anului 2014 la care se referă Dodon, documentele arată că în 2014, următoarele persoane erau membri atunci: Iurie Leancă, Dorin Drăguțanu, Andrian Candu, Anatol Arapu, Veaceslav Ioniță, Artur Gherman, Veronica Jurminschi.