Igor Dodon: Avem 54-55 deputați în Parlament, deci o majoritate solidă. Vor pleca sau nu deputați? Eu am informații că mai mulți deputați de la PSRM și PD sunt abordați de reprezentanți de la Candu și Șor pentru a avea discuții. Eu vreau să-i preîntâmpin: Atunci când vă veți pomeni cu Procurorul alături - să nu vă mirați. Faptul că mergeți masiv și propuneți 10 mii de dolari la un primar să treacă la voi, 1 000 dolari la consilieri raionali, mii de lei la consilieri locali, să treacă la voi... Nu vă duce capul să munciți, dar vă duce capul din miliardul furat să faceți politică în R. Moldova. Vor pleca sau nu? Eu sunt ferm convins de colegii socialiști. Sper că și PD va reuși să se mențină
Dodon: Scopul grupării lui Plahotniuc, Șor și Candu, este să ajungă la 25 de deputați în Parlament - ca nici PSRM și nici dreapta să nu poată guverna. Și să înceapă a negocia. Să pună condiții. Pentru aste lor le trebuie 5-6 deputați și vor încerca să joace între noi. Fix așa a făcut Plahotniuc aterior cu Voronin și Filat. I-a jucat. Vedeți unde au ajuns?