Continuă dezvăluirile despre întâlnirea lui Filip cu Plahotniuc în SUA. La una dintre ele a asistat și Candu: __Eu știu că domnul președinte Plahotniuc, atunci, în luna iulie, atunci când a vorbit cu Filip nu doar la Miami, unde a zis el, sau la Washington, în SUA, nu mai că nu știu de ce domnul Filip tot ezită să spună despre acele discuții și-i aduc aminte că în una din discuții am fost și eu alături și, dacă va fi nevoie, pot să povestesc în detaliu despre această discuție, care a avut loc la Washington, într-un hotel numit Four Seasons, de pe Pennsylvania Avenue. (...) Ne-am întâlnit, ca să discutăm despre ce se întâmplă cu partidul. Domnul Plahotniuc l-a susținut. Acolo au fost alte detalii interesante despre care vom discuta la timpul potrivit, dar niciodată nu a fost vreo discuție de nesusținere a domnului Filip”__