Igor Dodon, la ceremonia a 2-a de primire a echipamentului medical din România, desfășurată la spital: "Noi am mai primit ajutor și din Vest și din Est, dar acesta este unul dintre cele mai consistente pe care le-am primit. Mulțumesc prietenilor din România, pentru acest gest frumos. Prietenul la nevoie se cunoaște. Vorba asta sună la fel și peste Prut. Nici lor nu le este ușor. (...) Să știți, dragi prieteni, că sunteți bineveniți oricând aici în R. Moldova"