Motivul: Pentru că Pavel Filip nu mai este atât de fidel PSRM și se îndoiește de decizia luată în luna martie de a formaliza o coaliție cu socialiștii. Mai scrie sursa că gruparea Nichiforciuc-Andronachi încearcă „dintr-un foc” să scape de deputații care se împotrivesc în transformarea PDM-ului într-o anexă a PSRM și să preia controlul asupra partidului