O altă aventură îi aștepta pe eroii români la Bălți. Acolo medicii au fost întâmpinați prietenos de primarul orașului Renato Usatâi. Acest le-a mulțumit, le-a înmânat imediat câte un plic cu $1000, pe care doctorii i-au întors a doua zi, după ce și-au dat seama că sunt puși într-o situație penibilă. Primarul de Bălți așa și nu a înțeles care-i problema, el credea că-i ”omenește” să le dea câte $1000 medicilor din România, odată ce le-a dat și medicilor moldoveni care luptă în prima linie