Chiar dacă Ministerul Apărării al României a alocat bani pentru cazarea tuturor medicilor, Ministerul Sănătății din Moldova a insistat să ”rezolve ei”. Au insistat pe care oficială. Și.... i-au cazat într-un cămin studențesc cu veceu comun. Până la urma Ambasada României a preluat controlul și i-a cazat într-un hotel privat