Fosta ministră a Sănătății publică dovezi care arată că intenția statului de a lăsa medicii de familie să facă testul la COVID19 = expunere la riscul cel mai mare. În SUA Departamentul de Stat al Securității Muncii și Administrării Sănătății a clasificat procedura de prelevare a probei din naso/orofaringe în categoria cu cel mai înalt risc de infectare cu COVID19, în rând cu intubarea pacienților în reanimare