Noul președinte al CC, Domnica Manole, a organizat un briefing azi (deși nu i-a cerut nimeni) în care a cerut demnitarilor să nu telefoneze judecătorii CC pentru a se informa din prima sursă. Iată ce a mai spus pe scurt: "Discuția dintre cei doi demnitari de stat, Țurcan și Dodon, a pus la îndoială actul constituțional. Ca efect, fostului președinte i s-a acordat vot de neîncredere și a fost ales un nou președinte al Curții Constituționale. (...) Vin să asigur că CC nu tolerează intervenții în activitatea sa. Fac apel către conducerea statului, către partidele politice, alți reprezentanți ai statului, să nu telefoneze, să nu facă recomandări Curții, să nu caute să se informeze din prima sursă. Acest gen de convorbiri sunt de natură să știrbească autoritatea CC"