Fosta ministră a Sănătății Ala Nemerenco scrie pe fb că autoritățile s-ar pregăti să dea voie medicilor de familie să facă teste la COVID19 acasă/ambulator. Mai exact: Să facă prelevarea frotiului în condițiile care le au. "Vă asigur, fără niciun dubiu, vom avea creșterea infectării cadrelor medicale", e convinsă sursa, care oferă mai multe detalii în link