Din aceeași ediție
În termeni mai simpli asta înseamnă că rezervoarele producătorilor de petrol sunt pline, iar SUA, poate chiar și Canada, s-ar putea confrunta cu situația când oamenii ar putea fi plătiți ca să golească rezervoarele. Astfel producătorii și-ar putea continua producția/depozitarea
Această situație a fost determinată de lipsa cererii de petrol pe piața internațională, cauzată de Coronavirus. La toate, s-a mai mai adăugat și ofensiva Rusiei și Arabiei Saudite, care au inundat piața cu produse petroliere. Abia din Mai acestea s-au înțeles să reducă producția de țiței
Hai că de coronavirus trecem noi cumva, dar iată nu știu cum vom trece de criza economică care va lovi năprasnic în toată lumea
#petrol #WTI #coronavirus