Premierul Chicu spune că în noaptea Învierii nu s-au înregistrat mari abateri la biserici, care au respectat în linii mari solicitările Guvernului. Însă problema este că s-a înregistrat un trafic destul de mare între localitățile țării - ceea ce înseamnă că oamenii au ignorat apelurile autorităților de a nu-și vizita rudele de Paște