16 mii lei pentru toți medicii
Tot azi, Executivul a aprobat decizia prin care 365 de angajați ai statului, care s-au infectat în prima lună de COVID19, vor primi acea îndemnizația unică de 16 mii de lei.
Guvernul a rectificat azi bugetul. Se prognozează un minus de 16,2 miliarde de lei. Potrivit premierului Chicu, o parte din bani vor fi asigurați din împrumut de la FMI (cca 4 mlrd de lei) și alte 4 mlrd de lei din Federația Rusă. Scăderea economică la sfârșit de an se prognozează la cca - 3,5%, mai puțin cu 6 puncte procentuale, decât proiecțiile de la începutul anului.
Leul moldovenesc și-a revenit săptămâna asta la valoarea de acum o lună, datorită remitențelor trimise de Diaspora acasă înainte de Paște. Este printre cele mai mari aprecieri ale leului moldovenesc din ultimii ani. Cel puțin așa sugerează analistul Veaceslav Ioniță.