Un alt medic din afara Chișinăului sparge tăcerea. Acesta a lucrat la Bălți, dar s-a transferat la Ungheni. Sursa spune că deși în secția de terapie intensivă din Bălți au fost confirmate mai multe cazuri de infecție, aceasta nu a fost închisă în carantină, iar personalul medical continuă să activeze. Brânză Gheorghe își îndeamnă colegii să nu tacă, deoarece numărul real de cazuri confirmate e dublu decât cel anunțat