Premierul Ion Chicu anunță că preoții care vor oficia slujbe de Paște vor fi amendați. Fie că e vorba în interiorul bisericii, sau în afara ei, unde sunt create aglomerații. Totuși, a menționat că este ok ca aceștia să sfințească Darurile Pascale dacă aceștia vor merge pe la porțile enoriașilor