Asociația Investitorilor Străini e nemulțumită că Guvernul vrea, ca pe lânga taxa de 2,5% (numită taxa de lux) achitată de operatorii telecom, să le crească cu 50% și taxa pentru portabilitatea numerelor. Asta înseamnă că pe lângă cele aproape 4 mln Euro plătite anul trecut (Orange + Moldcell), acestea ar mai trebui să plătească încă 1,5 mln, plus alte taxe care derivă dintr-un efect de domino. ATIC și FIA spun că sectorul telecom e suprataxat