Fost ministră a Sănătății Ala Nemerenco prezintă un formular pregătit de autorități pentru medicii de familie, unde este indicat și câmpul decese. "Un pacient cu formă ușoară nu trebuie și nu are cum să decedeze la domiciliu. Confirmă cumva acest ordin că autoritățile au prevazut și pregătit inclusiv și simplificarea procedurii de raportare a deceselor la domiciliu?", se întreabă ea retoric