The boy in the stripped pijama - un film bun, dar greu al naibii. Despre un căpitan nazist și familia sa, dar mai ales despre copilul lor, care face cunoștință cu un alt copil din lagărul nazist de concentrare din apropiere. Sfârșește tragic și cu morala: Cine sapă groapa altuia - cade-n ea. Și e al naibii de dureros