Autoritățile au gafat în cazul s. Talmaza. Pe 21 martie primarul din Talmaza anunța că întreaga localitate intră în carantină totală, după ce 4 localnici au fost testați pozitiv cu noul coronavirus. Decizia a fost ignorată de Chișinău. Abia după 20 de zile, miercuri, 8 aprilie, când numărul persanelor infectate în localitate a crescut de la 4 la 29, autoritățile au decis instituirea regimului de carantină în Talamaza