Vă spuneam că ziarul local din Italia LaStampa a scris că 80% din ajutoarele rușilor sunt inutile. Acesta a fost atacat de Ministerul Apărării al Rusiei, sugerând că __cine sapă groapa, cade singur în ea__. Declarația a stârnit un val de susținere a jurnaliștilor italieni. Ministerul de Externe din Italia a condamnat tonul rușilor: "Italia este recunoscătoare Rusiei pentru ajutorul acordat, dar în același timp condamnă tonul nepotrivit al anumitor expresii utilizate de purtătorul de cuvânt al Ministerului Apărării din Rusia privind unele articole ale presei italiene. Libertatea de exprimare și dreptul de critică sunt valori fundamentale ale țării noastre, precum și dreptul la replică"