Constituția prevede că în cazul asumării răspunderii de către Guvern, Parlamentul trebuie să dezbată timp de 3 zile subiectul. Fie demite Guvernul, fie propunerile se consideră aprobată. Așa că, putem deduce că ceea ce a fost azi la parlament a fost doar un truc PDisto socialist pentru a legifera propunerile Executivului fără dezbateri