Un prim deces de Coronavirus a fost înregistrat în regiunea transnistreană. E vorba de o femeie internată cu penumonie dublă în aceeași boxă cu un alt pacient infectat de Covid19. Ulterior, a fost transportată la spitalul din Slobozia, iar acolo s-a stins din viață. Diagnosticul a fost pus post-mortem