Compania „Air Moldova” ar fi refuzat să mai semneze contract cu edilul de Bălți, Renato Usatîi, pentru a organiza curse charter pentru mii de moldoveni rămași blocați în Europa, din cauza restricțiilor cauzate de coronavirus. Asta deoarece, toate aeronavele companiei ar fi defecte. Despre aceasta a anunțat primarul de Bălți, Renato Usatîi într-un live pe facebook. Amintesc că mai mulți moldoveni aduc elogii lui Usatîi pentru gestul său și îl critică dur pe Dodon. Aici găsiți mesajul video al unei moldovence, care îl critică dur pe Dodon și îl elogiază pe Usatîi. Aceasta spune că a trimis până acum 300 de mii de euro acasă și nimeni nu are dreptul să-i interzică să revină. Clipul video are 20 mii de distribuiri