O persoană, cetățean al R. Moldova, a mințit autoritățile române că ar avea coronavirus, după ce s-a certat cu un transportator. Astfel, a fost adusă până la frontieră cu un echipaj SMURD, fiind preluată ulterior de medicii moldoveni. Ministra Sănătății, Viorica Dumbrăveanu, a spus că suspectul nu prezintă simptomele specifice bolii și că va fi anchetat de poliție