Așadar, în Acordul de Alianță care l-au semnat PD și PSRM este specificat că funcția de premier ar urma să revină PD. Dar asta după alegerile prezidențiale. Ceea ce n-au spus public, dar vă spun eu - este că Dodon a cerut ca PD să-l ajute la realegerea în calitate de președinte, apoi Filip va primi funcția de premier