Așadar, cetățenii străini care au vizitat una dintre cele patru zone de risc pot intra pe teritoriul României condiționat – se obligă să intre în carantină sau în autoizolare, după caz. Măsurile sunt valabile până la 31 martie, cu posibilitatea de prelungire în funcție de evoluția situației epidemiologice