Conducerea Partidului Socialiștilor a primit mandatul de a purta negocieri și a încheia parteneriate politice pentru asigurarea unei guvernări stabile în R. Moldova, care să-și poată îndeplini cu maximă eficiență programul de activitate până în 2023. Anunțul a fost făcut de PSRM după ședința de astăzi a Consiliul Republican al formațiunii. Socialiștii vor negocia în primul rând cu Partidul Democrat, care este „unicul partid parlamentar deschis dialogului pe această temă”, precizează PSRM