LIVE Luni, 22 iunie 2026
Buletin de știri · Moldova & Lume

Redacția

Cele mai importante știri, oră de oră
← Înapoi la știri
⭕️

Un text, care nu are nicio legătură cu sondajul. La el mai revenim. Vă spuneam în postarea despre PD și situația lui Filip că în operațiunea cu referire la privatizarea spațiilor din Casa Presei și Cantina Guvernului ar fi fost implicați și fiii lui Filip. Azi Timpul publică un material unde scrie că Trei tineri au adus 1,5 mln. de euro din Moscova și București pentru a cumpăra Casa Presei și cantina Guvernului

25 februarie 2020, 09:35 · sursa: t.me ↗ Sursă originală
Din aceeași ediție
💰

Banii achitați pentru această tranzacție au ajuns în R. Moldova în mod misterios. Conform datelor Poliției de Frontieră și ale Serviciului Vamal, în dimineața zilei de 23 noiembrie 2018, la ora 04:33, Marcel Botnariuc a plecat cu avionul la București de la Aeroportul Internațional Chișinău și a revenit în aceeași zi, la ora 18:12. La intrarea în țară, el a declarat 550 de mii de euro. Ulterior, la 5 decembrie 2018 și 16 ianuarie 2019, această sumă a fost depusă la bancă, în numerar, sub formă de împrumut de la fondator, fiind folosită la procurarea clădirii fostei cantine a Cancelariei de Stat

25 februarie 2020, 09:35

Autoritățile vamale din România și Federația Rusă și-au informat colegii din R. Moldova că niciunul dintre cei trei nu au declarat acești bani la ieșirea din țările lor. Acest lucru a trezit și mai mult bănuiala procurorilor că, în realitate, declarațiile făcute la Aeroportul Chișinău de către cei trei sunt false, iar banii achitați pentru privatizările celor două imobile s-ar fi aflat de la bun început la Chișinău

🔗 Link
Redacția
Despre Contact Confidențialitate RSS
© 2026 Redacția · Știrile aparțin surselor originale