Din aceeași ediție
Banii achitați pentru această tranzacție au ajuns în R. Moldova în mod misterios. Conform datelor Poliției de Frontieră și ale Serviciului Vamal, în dimineața zilei de 23 noiembrie 2018, la ora 04:33, Marcel Botnariuc a plecat cu avionul la București de la Aeroportul Internațional Chișinău și a revenit în aceeași zi, la ora 18:12. La intrarea în țară, el a declarat 550 de mii de euro. Ulterior, la 5 decembrie 2018 și 16 ianuarie 2019, această sumă a fost depusă la bancă, în numerar, sub formă de împrumut de la fondator, fiind folosită la procurarea clădirii fostei cantine a Cancelariei de Stat
Autoritățile vamale din România și Federația Rusă și-au informat colegii din R. Moldova că niciunul dintre cei trei nu au declarat acești bani la ieșirea din țările lor. Acest lucru a trezit și mai mult bănuiala procurorilor că, în realitate, declarațiile făcute la Aeroportul Chișinău de către cei trei sunt false, iar banii achitați pentru privatizările celor două imobile s-ar fi aflat de la bun început la Chișinău