"Sunt multe disensiuni în PD acum, vrem să facem parte dintr-o echipă cu o identitate clară. Cel mai recent exemplu - moțiunea împotriva ministrului Ciocoi. Trebuia să acționăm ferm. În schimb s-au dat tot felul de răspunsuri evazive, că se va decide la fracțiune. Este PD la guvernare sau în opoziție? Este și mai grav că azi conducerea nu spune nimic. Jocul cui îl faceți? În interesul cui acționați? Ale celor care v-au votat sau a intereselor personale? Din aceste considerente dar și altele - noi cei prezenți aici anunțăm crearea unei fracțiuni parlamentare separate. La fel, vom părăsi și Partidul Democrat. Nu vom mai participa la ședințele formațiunii".